TOP 3 SKANDYNAWSKIE KSIĄŻKI 2021 ROKU

 

Bardzo lubię tworzyć czytelnicze podsumowania roku. To jednak już drugie, z którego nie jestem zadowolona. Czytam za mało, wybieram niewłaściwe książki czy po prostu marudzę? A może to kolejny zgubny skutek pandemii?

W mijającym roku przeczytałam o 6 książek więcej niż w roku poprzednim. Czytałam głównie nowości, trzymając się sprawdzonych wydawnictw i serii. To właśnie spośród nich wyłoniłam moje 3 ulubione skandynawskie książki 2021 roku.

skandynawskie książki 2021źródło: Owned by the author

 

 

1. Kjell Westö „NIEBO W KOLORZE SIARKI”

Mam wrażenie, że w tej książce jest wszystko. Na nieco ponad 500 stronach autor zawarł całe życiowe doświadczenie swojego bohatera, którego dzieciństwo przypada na lata 60. w Helsinkach. Potem jest to, co dobrze znamy, a o czym jednak ciągle chcemy czytać: przyjaźń, miłość i to, co pomiędzy, trudne dorastanie, życiowe decyzje i ich konsekwencje, a w końcu ból, strata i śmierć.

Jeśli uważnie obserwujecie, co lubię czytać, pewnie zauważyliście, że „Niebo w kolorze siarki” to książka bardzo „w moim stylu”. Solidna, realistyczna powieść, do tego z głównym bohaterem o literackich aspiracjach, skupiająca się na jego relacjach z innymi. Tym, co mnie w niej dodatkowo ujęło, jest pewna ulotność życia, które wspominane po latach wydaje się dziwnie nierzeczywiste.

niebo w kolorze siarkiźródło: Owned by the author
Kjell Westö, Niebo w kolorze siarki, przeł. Katarzyna Tubylewicz, Wyd. Poznańskie, Poznań 2021.

 

 

2. Nina Lykke „OSTATNIE STADIUM”

„Ostatnie stadium” to z kolei powieść głęboko zanurzona we współczesności: w problemach, obawach i lękach nas, obywateli XXI wieku. Te wszystkie nieprzyjemności diagnozuje główna bohaterka, Elin. Choć jest lekarką rodzinną, przez jej gabinet przewijają się głównie choroby duszy, a nie ciała: samotność, obsesja piękna, lęk przed starością, wypalenie zawodowe. Elin dosadnie komentuje też własne problemy małżeńskie.

Brzmi przygnębiająco? Bez obaw – książka jest napisana z czarnym humorem, ironią i dystansem. Gorzkie refleksje przychodzą dopiero po tej pełnej kąśliwych uwag lekturze. To odważna książka „z pazurem” i ciekawa odskocznia od wszechobecnej poprawności.

nina lykke ostatnie stadiumźródło: Owned by the author
Nina Lykke, Ostatnie stadium, przeł. Karolina Drozdowska, Wyd. Pauza, Warszawa 2021.

 

 

3. THERESE BOHMAN „UTONĘŁA”

„Utonęła” to udany debiut szwedzkiej pisarki, której dwie pozostałe książki („Tę drugą” i „O zmierzchu”) także przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Lubię ten przenikliwy i pełen empatii sposób portretowania współczesnych kobiet. W powieściach Bohman jest też dużo zmysłowości i mroku, które w debiutanckiej książce wysuwają się na pierwszy plan. Wspólne wakacje dwóch sióstr i partnera starszej z nich u tej autorki nie mogą być sielanką. Nie spodziewałam się jednak, że okażą się sceną tak wciągającego psychologicznego thrillera.

Książka przypomina też „Dorosłych” Marii Aubert, którzy znaleźli się wśród moich TOP 3 skandynawskich książek 2020 roku. To bardzo pozytywne skojarzenia pełne lata nad wodą, siostrzanych relacji i mrocznych tajemnic. „Utonęła” ma w sobie więcej tych ostatnich, co podkreśla jej skandynawski klimat.

therese bohman utonęłaźródło: Owned by the author
Therese Bohman, Utonęła, przeł. Justyna Czechowska, Wyd. Pauza, Warszawa 2021.