TAJEMNICA KOŚCIOŁA Martin Widmark

NIEWYDANA TAJEMNICA

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to seria książek dla dzieci o parze młodych detektywów z miasteczka Valleby autorstwa Martina Widmarka z ilustracjami Heleny Willis. W Szwecji wydano już 26 tytułów tego sympatycznego cyklu. W Polsce nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazały się do tej pory 24 – za wyjątkiem najnowszej „Tajemnicy zamku” (co pewnie jest kwestią czasu) oraz części numer 15 z 2008 roku, „Kyrkomysteriet”. Gdyby doczekała się polskiej edycji, jej tytuł brzmiałby zapewne „Tajemnica kościoła”.

 

Kyrkomysteriet - Tajemnica kościoła

 

Mam do niej duży sentyment, bo to pierwsza książka, jaką przeczytałam po szwedzku. Poza tym jej fabuła jest równie ciekawa i zabawna, a szata graficzna tak samo urocza, jak w innych częściach serii, które zdarzało mi się przeglądać.  „Tajemnica kościoła” zaczyna się od wiadomości o nowym księdzu w Valleby. Poprzedniego ma zastąpić kobieta, Fanny Winter. Mieszkańcy miasteczka oczekują wizyty biskupki, która ma jej przekazać obowiązki. Uroczysta ceremonia zostaje jednak zakłócona przez nieoczekiwane wydarzenia… z ropuchą i kąpielówkami w rolach głównych. 😉 Kto jest sprawcą psikusa? Rozwiązania zagadki podejmują się Maja i Lasse. Jak zwykle udaje im się to zrobić w brawurowym stylu.

 

A co z tajemniczym brakiem polskiego wydania „Tajemnicy kościoła”? Niestety marny ze mnie detektyw, bo nie zdołałam tego odkryć. Czy duchowny płci żeńskiej to naprawdę aż tak kontrowersyjny temat? Może wygłupy dzieciaków na terenie kościoła są w Polsce nie do przyjęcia? A może przyczyna nieobecności polskiej edycji tej książki jest zupełnie inna niż tego typu ewentualne obawy wydawców? Równie trudno mi jednak ją sobie wyobrazić, co dziecko zgorszone czy urażone treścią „Tajemnicy kościoła”. Dla mnie to kolejna książka, w której duet Widmark i Willis udowodnił, że szwedzka literatura dziecięca ma się jak najlepiej.

 

Martin Widmark, Helena Willis, Kyrkomysteriet (Tajemnica kościoła), Bonnier Carlsen, Stockholm 2008.