Szwecja. Przewodnik nieturystyczny

Szwecja. Przewodnik nieturystyczny, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.

OD TEGO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO…

„Szwecja. Przewodnik nieturystyczny” to pierwsza „poważna” książka o Szwecji, jaką przeczytałam na fali zainteresowania literaturą, kinem i muzyką artystów pochodzących z tego kraju. Krytyka Polityczna wydała tę pozycję w 2010 roku i prawdopodobnie wtedy ją kupiłam. Dziś rzadko pojawia się w antykwariatach i na aukcjach internetowych. Jednak nie tylko dlatego jest swego rodzaju rarytasem.

Szwecja. Przewodnik nieturystyczny

O szwedzkiej kulturze, a zwłaszcza popkulturze, którą znałam siedem lat temu, jest w niej stosunkowo niewiele. To książka poświęcona głównie sprawom politycznym, gospodarczym i społecznym, które zaciekawiły mnie na tyle, że właśnie Szwecję polubiłam najbardziej ze wszystkich krajów skandynawskich. Do dziś, po lekturze niejednej książki o współczesnej Szwecji, trudno mi sobie wyobrazić lepiej zagospodarowanych 350 niewielkich stron na ten temat.

„Szwecja. Przewodnik nieturystyczny” składa się z krótkich artykułów autorstwa ekspertów z zakresu socjologii, politologii, filozofii czy literaturoznawstwa. Ta niepozornych rozmiarów pozycja to bardzo rzetelna analiza zjawisk obecnych w codziennym dyskursie tylko w postaci haseł takich jak model szwedzki czy państwo opiekuńcze. Mimo wagi tematów książka napisana jest przystępnym językiem, a krótkie rozdziały nie męczą. Znajdą się w niej także całkiem lekkie fragmenty, jak obrazki ze Szwecji oczami Polaków (tu pada nawet kilka słów o lagom ;)). To idealna książka dla zainteresowanych Szwecją na każdym poziomie zaawansowania.