__gaTracker('send','pageview'); } else { console.log( "" ); (function() { /* https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/ */ var noopfn = function() { return null; }; var noopnullfn = function() { return null; }; var Tracker = function() { return null; }; var p = Tracker.prototype; p.get = noopfn; p.set = noopfn; p.send = noopfn; var __gaTracker = function() { var len = arguments.length; if ( len === 0 ) { return; } var f = arguments[len-1]; if ( typeof f !== 'object' || f === null || typeof f.hitCallback !== 'function' ) { console.log( 'Not running function __gaTracker(' + arguments[0] + " ....) because you\'re not being tracked. "); return; } try { f.hitCallback(); } catch (ex) { } }; __gaTracker.create = function() { return new Tracker(); }; __gaTracker.getByName = noopnullfn; __gaTracker.getAll = function() { return []; }; __gaTracker.remove = noopfn; window['__gaTracker'] = __gaTracker; })(); }

ŚMIERĆ PSZCZELARZA Lars Gustafsson

Lars Gustafsson, Śmierć pszczelarza, przeł. Zygmunt Łanowski, Czytelnik, Warszawa 1982.

TESTAMENT MISTRZA

„Śmierć pszczelarza” to ostatni tom powieściowego pięcioksięgu „Sprickorna i muren” (Szczeliny w murze), który miał pokazać kondycję Szwedów w latach 60. i 70. XX wieku. W Polsce ukazały się trzy części tego cyklu: „Wełna”, „Święto rodzinne” i „Śmierć pszczelarza” – wszystkie w kultowej serii „Nike” wydawnictwa Czytelnik. Twórczość Larsa Gustafssona poznałam zatem od końca, ale nie przeszkodziło mi to w odbiorze tej dojrzałej, głęboko humanistycznej prozy.

Lars Gustafsson - Śmierć pszczelarza

Tytułowy bohater „Śmierci pszczelarza” to Lars Lennart Westin, czterdziestoletni nauczyciel szkoły ludowej, który przechodzi na przedwczesną emeryturę. Rozwodzi się z żoną, zamieszkuje samotnie w chatce nad jeziorem i utrzymuje się ze sprzedaży miodu z własnej pasieki. W obliczu ciężkiej choroby wspomina różne etapy swojego życia, które poznajemy w postaci zapisków z trzech notatników: żółtego, niebieskiego i „obszarpanego”. Składają się one na refleksyjną i trochę przygnębiającą, ale niemęczącą lekturę. Bohater posługuje się językiem prostym i naturalnym jak otaczająca go przyroda, z którą czuje głęboką jedność.

Pszczelarza dręczy nie tylko ból związany z chorobą. Równie dotkliwie odczuwa fizycznie bezbolesne okresy lęku przed tym, że cierpienie powróci. W jego notatkach dominują refleksje o śmierci i świadomość, że wyobrażenie sobie swojej własnej jest niemożliwe. Bohater rozmyśla o sensie wszechświata, nie czując się przy tym mądrzejszym od starego omszałego kamienia za ulami w jego ogrodzie. Podkreśla głębokie zanurzenie człowieka w otaczającym świecie i we własnej biologii, która teraz daje mu się we znaki.

Lars Gustafsson był nie tylko powieściopisarzem, ale także filozofem, eseistą, poetą, krytykiem literackim i publicystą kulturalnym. Zenon Ciesielski w „Historii literatury szwedzkiej” podkreśla jego zasługi dla propagowania literatury polskiej za granicą – Gustafsson rozpowszechnił w Szwecji twórczość Witolda Gombrowicza. 80-letni wszechstronny artysta zmarł w zeszłym roku. Miesiąc przed śmiercią przyznano mu prestiżową Nagrodę im. Zbigniewa Herberta za całokształt twórczości poetyckiej.