17. MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Wrocław 3-13 sierpnia 2017

SKANDYNAWSKIE NOWE HORYZONTY

Dla fanów kina szwedzkiego i weteranów festiwalu Nowe Horyzonty absolutnie wyjątkowy był rok 2009. Podczas dziewiątej edycji wrocławskiego filmowego święta odbył się cały przegląd nowego kina szwedzkiego z pokazami m.in. „Mimowolnie” Rubena Östlunda, „Króla ping-ponga” Jensa Jonssona czy „Fishy” Marii Blom. Niestety dziś zostało mi po tym tylko kilka mglistych wspomnień i książka Hynka Pallasa. Osiem lat temu nie potrafiłam również docenić odbywającej się wówczas retrospektywy filmów Jana Troella, którą bezmyślnie pominęłam w swoich planach. Dziś wiele bym dała za możliwość obejrzenia „Emigrantów” na dużym ekranie.

17. MFF Nowe Horyzontyźródło: Owned by the author

 

Cóż, to już niestety historia. Wróćmy do teraźniejszości. Żeby uniknąć powtórzenia błędów z przeszłości, tym razem dokładnie przewertowałam tegoroczny repertuar pod kątem skandynawskich filmów. W programie 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty znalazłam ich dosyć niewiele, ale kilka zapowiada się obiecująco.

 

RUBEN ÖSTLUND „THE SQUARE”

Szwecja, Niemcy, Francja, Dania 2017

Na ten film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes czekam najbardziej. Po świetnym „Turyście” i ciekawej „Grze” mogę nazwać Rubena Östlunda jednym z moich ulubionych szwedzkich reżyserów. Co pokaże w swoim najnowszym filmie? Sztukę nowoczesną. Poprawność polityczną. Zwierzęce instynkty. No i przystojnego Claesa Banga 😉 Wszystko w krzywym zwierciadle. Podobno ma być zabawnie, co dla Östlunda jest chyba nowością. Chętnie się przekonam, jak mu poszło!

Seanse: 7.08 – 12:45, 8.08 – 18:45, 10.08 – 18:45, 11.08 – 15:45

 

TARIK SALEH „MORDERSTWO W HOTELU HILTON”   

The Nile Hilton Incident, Szwecja, Dania, Niemcy 2017

Kolejny skandynawski kryminał? Chyba tak, ale czy kiedykolwiek będzie ich zbyt wiele? 😉 Szwedzki reżyser Tarik Saleh jest autorem m.in. filmów „Metropia” (animacja, do której scenariusz współtworzył Stig Larsson) i „Tommy” (w obsadzie Ola Rapace i Lykke Li!). Akcja najnowszego filmu, nagrodzonego w Sundance i inspirowanego kinem noir, toczy się w Egipcie ogarniętym protestami przeciw rządom Mubaraka. Główną rolę policjanta tropiącego mordercę z hotelu Hilton gra Fares Fares, którego znam z duńskich filmów Mikkela Nørgaarda: „Kobieta w klatce” i „Zabójcy bażantów”. Pochodzący z Libanu aktor już tam zwrócił moją uwagę i z chęcią zobaczę go w kolejnej roli. „Morderstwa w Hotelu Hilton” prawdopodobnie nie uda mi się zobaczyć podczas festiwalu ze względu na pory seansów, ale na pewno będę na niego polować, kiedy pojawi się w kinach.

Seanse: 9.08 – 10:15, 10.08 – 16:15, 12.08 – 13:15

 

HLYNUR PÁLMASON „ZIMOWI BRACIA”                                                                                                                    

Winter Brothers / Vinterbrødre, Dania 2017

Pełnometrażowy debiut islandzkiego reżysera, który mieszka w Kopenhadze. Film będzie miał we Wrocławiu swoją premierę i weźmie udział w sekcji konkursowej. Czy będę mu kibicować? Obok kina islandzkiego rzadko zdarza mi się przejść obojętnie, więc z chęcią zobaczę „Zimowych braci” podczas festiwalu. Historia dwóch braci, którzy pracują podczas srogiej zimy w górniczej osadzie, skupia się wokół ich codziennych zwyczajów i wzajemnych relacji. Na pewno nie zabraknie pięknych ujęć surowej, skandynawskiej przyrody. Są zatem spore szanse, że film Pálmasona będzie moim kandydatem w konkursie.

Seanse: 9.08 – 10:15, 10.08 – 19:15

 

AKI KAURISMÄKI  „PO TAMTEJ STRONIE”

The Other Side of Hope / Toivon tuolla puolen, Niemcy, Finlandia 2017

Najnowszy film gwiazdy fińskiego kina. Przyznam jednak, że jego „Człowiek z Hawru” specjalnie mnie nie zachwycił. „Po tamtej stronie” wygląda na film utrzymany w podobnym klimacie, z głównym bohaterem, który jest przybyszem w obcym kraju pełnym ekscentryczności. Lubię absurd i czarny humor, więc teoretycznie kino Kaurismäkiego powinno mi się podobać… Ciekawie wyglądają też specyficzne zdjęcia, sprawiające wrażenie, jakby film nakręcono w latach 70. Chętnie sprawdzę, co słychać „Po tamtej stronie”, ale niekoniecznie tym razem. Po festiwalu film zapewne trafi do polskiej dystrybucji, więc jeszcze będzie okazja, żeby go obejrzeć.

Seanse: 5.08 – 15:45, 6.08 – 9:45, 7:08 – 15:45

 

A co Wy upatrzyliście sobie na skandynawskim horyzoncie tegorocznych Nowych Horyzontów? Na których seansach oprócz filmów zobaczę czytelników Szwedzkiej półki? 🙂 A może planujecie udział w innych skandynawskich przeglądach filmowych? Wszelkie inspiracje mile widziane! 🙂