RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA Astrid Lindgren

Astrid Lindgren, Ronja, córka zbójnika, przeł. Anna Węgleńska, Nasza Księgarnia, Warszawa 1988.
Margareta Strömstedt, Astrid Lindgren, przeł. Anna Węgleńska, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2015.

PÓŹNE DZIECKO

„Ronja, córka zbójnika” to ostatnia książka Astrid Lindgren. Królowa szwedzkiej literatury dziecięcej napisała tę powieść po siedemdziesiątce. Czy wydana w 1981 roku „Ronja, córka zbójnika” jest godnym ukoronowaniem jej bogatego i wieloletniego literackiego dorobku?

Astrid Lindgren - Ronja, córka zbójnika

Wszystko na to wskazuje. W kwestii twórczości Astrid Lindgren bezgranicznie ufam autorce jej biografii, Margarecie Strömstedt. Pisze ona, że w „Ronji, córce zbójnika” Lindgren „przekroczy dotychczasowe granice własnego pisarstwa i stworzy wielką dziecięcą powieść, pełną skomplikowanych sytuacji i antynomii, unikalną w jej twórczości”. Podobnie można by powiedzieć o „Braciach Lwie Serce”, również późnej powieści autorki. Mądra i wzruszająca historia dwóch braci jest dla mnie wspaniałą zachętą do sięgnięcia po dalszą twórczość pisarki.

Podobnie jak w innych książkach Astrid Lindgren, tak i w „Ronji, córce zbójnika” niezwykle urzekające są rysunki nieocenionej ilustratorki Ilon Wikland. Urocza jest też końcówka powieści. Po skończonej historii o dzieciach lasu autorka odpowiada na pytania młodych czytelników, jakie zadają w niezliczonych listach, na które nie jest w stanie odpisywać.

A o co Wy mielibyście ochotę zapytać najsłynniejszą pisarkę książek dla dzieci? Czytaliście „Ronję, córkę zbójnika”? Może to właśnie jest wasza ulubiona powieść Astrid Lindgren?