NOWE KINO SZWEDZKIE Hynek Pallas

Hynek Pallas, Nowe kino szwedzkie, Korporacja ha!art, Kraków 2009.

PODRĘCZNIK SZWEDZKIEGO KINOMANA

Książką Hynka Pallasa „Nowe kino szwedzkie” chwaliłam się Wam już przy okazji tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty. Kupiłam ją podczas dziewiątej edycji wrocławskiego święta kina w 2009 roku. Od tego czasu moja przygoda z filmami szwedzkich reżyserów zaczęła się na dobre.

Hynek Pallas - Nowe kino szwedzkie

„Nowe kino szwedzkie” traktuje głównie o filmach, które nie są już dla nas nowe, ale zyskały status kultowych. Hynek Pallas pisze m.in. o wczesnych filmach reżyserów, którzy stali się gwiazdami współczesnej szwedzkiej kinematografii. W jego książce możemy zatem poczytać np. o kinie Rubena Östlunda, Roya Anderssona czy Lukasa Moodyssona. Wstęp tego świetnego podręcznika szwedzkiego kinomana przybliża natomiast wcześniejszą historię kina naszych północnych sąsiadów z podziałem na kluczowe okresy. Całość książki uzupełniają wywiady z ważnymi postaciami branży.

Publikacja Hynka Pallasa w ciekawy, przystępny i skondensowany sposób przedstawia najważniejsze nurty i twórców szwedzkiego kina pierwszej dekady XXI wieku. „Nowe kino szwedzkie” to pozycja godna polecenia zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych kinomanów. Nie znam zresztą innej książki o podobnej tematyce (jeśli taka istnieje, to będę wdzięczna za jej wskazanie ;)). A przecież kino szwedzkie ze swoim specyficznym, skandynawskim klimatem, skłonnością do psychologizmu, malowniczymi obrazami i całą plejadą oryginalnych twórców to zagadnienie warte niejednej publikacji.