NIEZWYKŁY DZIEŃ AGNIESZKI Inga Borg

Inga Borg, Niezwykły dzień Agnieszki, przeł. Teresa Chłapowska, Nasza Księgarnia, Warszawa 1969.

ZWYKŁY NIEZWYKŁY DZIEŃ

„Niezwykły dzień Agnieszki” to jedyna wydana w Polsce książka szwedzkiej nestorki literatury dziecięcej, Ingi Borg. Zmarła w tym roku 92-letnia pisarka jest znana przede wszystkim jako twórczyni postaci niebieskowłosego Pluppa, o którym przez 50 lat napisała ponad 20 książek.

Inga Borg - Plupp

Bohaterką „Niezwykłego dnia Agnieszki” jest w oryginale Agneta, sześcioletnia dziewczynka, która mieszka z mamą w wieżowcu na przedmieściach. Często opiekuje się nią pani Persson, bo jej rodzice są rozwiedzeni. To się tak nazywa, kiedy nie mieszka się razem i nie jest się małżeństwem. Pewnego zimowego dnia Agnieszka widzi na parapecie srokę, która zwiastuje jej niezwykły dzień. Co przydarzy się dziewczynce, kiedy przestąpi próg mieszkania? Jaką rolę odegrają pudel Rufsy, kotka Tussan, dziwny dom jak z bajki i tajemniczy chłopiec Kjell? Miała przecież tylko wyjść po zakupy: butelkę mleka, paczkę sucharów, torbę ziemniaków…

Inga Borg - Niezwykły dzień Agnieszki

„Niezwykły dzień Agnieszki” to urocza w swojej prostocie opowieść o dziewczynce, która jest ciekawa świata, ale lubi też wymyślać sobie niektóre rzeczy. Mądra, ale zupełnie pozbawiona nachalnego dydaktyzmu historia jest hołdem dla nieposkromionej wyobraźni i odnajdywania przyjemności (czy „niezwykłości”) w zwyczajnych sprawach. Uważny czytelnik uchwyci też niemało kulturowo-obyczajowych szwedzkich ciekawostek.

Nie wiem, co w tej książeczce spodoba się Wam i Waszym dzieciom, ale dla mnie ważne jest jeszcze jedno. Bardzo urzekły mnie ilustracje Marii Uszackiej, graficzki szkoły Jana Marcina Szancera, która współtworzyła kultowe wydania książek polskich klasyków literatury dziecięcej, m.in. Wandy Chotomskiej czy Janusza Korczaka. Charakterystyczny sposób przedstawiania postaci ludzi i zwierząt oraz ciepłe, jesienne kolory świetnie współgrają z moją wizją zwykłych niezwykłych przygód młodych bohaterów. „Niezwykły dzień Agnieszki” jest wydany podobnie, co przekłady bliskich mi skandynawskich twórców literatury dziecięcej z tego okresu – m.in. Astrid Lindgren czy Tove Jansson, dlatego mam do tej książeczki duży sentyment.

Inga Borg - Niezwykły dzień Agnieszki

Inga Borg - Niezwykły dzień Agnieszki – Spójrz, jakie te mieszkania są podobne! – mówi Kjell. – To dziwnie wygląda, gdy się tak patrzy. Lecz ci w środku, w pokojach, nie myślą o tym. Wszyscy mają prawie takie same meble na tym samym miejscu. Dużo ludzi mieszka w takim domu – to widać stąd. A jednak ten pan, który tam siedzi i czyta, czuje się chyba bardzo samotny, chociaż wcale samotny nie jest, bo przecież tylu ma sąsiadów. Jakie to dziwne, że wszyscy mają takie same rzeczy.

Smutną ciekawostką jest to, że autorkę i ilustratorkę książki połączyła nie tylko Agnieszka-Agneta, ale i przykre przeznaczenie. Maria Uszacka zmarła 23 października tego roku, a Inga Borg dzień później.