Najlepsze w 2017 roku

NAJLEPSZE W 2017 ROKU

Bez zbędnych wstępów: oto moje subiektywne zestawienie najlepszych książek i filmów, o których pisałam w tym roku, czyli od początku istnienia bloga. Kategorii jest co niemiara, bo przecież tyle w tym czasie się działo! 🙂

Agneta Pleijel Zapach mężczyznyźródło: Owned by the author

 

 

KSIĄŻKA ROKU

Powieść:
Agneta Pleijel „Zapach mężczyzny”
Intymny portret dojrzewającej kobiety. Doskonałe zwieńczenie dotychczas mi znanej twórczości znakomitej autorki.

Literatura faktu:
Katarzyna Tubylewicz „Moraliści”
Zbiór wywiadów i reportaży, które otwierają oczy na skomplikowane kwestie dotyczące współczesnego szwedzkiego społeczeństwa. Pouczająca i inspirująca lektura.

Kryminał:
Camilla Läckberg „Czarownica”
Najlepsza książka z nierównej twórczości autorki, po którą mimo wszystko wciąż sięgam. Miła osłoda nieudanego spotkania na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Wyróżnienie specjalne:
Zenon Ciesielski „Historia literatury szwedzkiej”
Podręcznik, któremu zawdzięczam choć powierzchowną orientację w szwedzkiej klasyce i wiem, po co jeszcze wypada mi sięgnąć.

 

FILM ROKU
Wiktor Ericsson „Truskawkowe dni”
Może nie jest to najlepszy szwedzki film, jaki oglądałam w tym roku („The Square” dostał już wystarczająco dużo nagród 😉 ), ale najbardziej zaskakujący, subtelny, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. To mało znany w Polsce film, który chciałabym wyróżnić. Z podobnych względów chociaż na wzmiankę zasługuje świetna „Krew Saamów” Amandy Kernell.

 

SERIAL ROKU
Hans Rosenfeldt „Most nad Sundem”
Serial, którym najbardziej się emocjonowałam i popełniłam o nim chyba najdłuższy tekst w historii bloga, więc nie napiszę już ani słowa więcej. 😉

 

ODKRYCIE ROKU
Hjalmar Söderberg
Wielki stylista o dekadenckiej duszy. Wspaniale było włóczyć się z nim po Sztokholmie z początków XX wieku. Dziś już nikt nie pisze w ten sposób.

 

SUKCES ROKU
Stieg Larsson „Millennium”
W końcu udało mi się przeczytać najsłynniejszą szwedzką trylogię, którą czytali już (prawie) wszyscy. Co prawda utknęłam na dłużej w ostatniej części, ale szczęśliwie z niej wybrnęłam.

 

ZDOBYCZ ROKU
Karl Ove Knausgård „Ut ur världen”
Szwedzkie wydanie debiutanckiej powieści jednego z moich ulubionych pisarzy. Zakupione w taniej księgarni w Malmö, do przeczytania wkrótce.