Literatura szwedzka w datach #Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich cz. I

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich znów na ustach miłośników literatury szwedzkiej, norweskiej, duńskiej, fińskiej i islandzkiej! Waszej uwadze z pewnością nie umknęła październikowa nowość – „Niewidzialni” Roya Jacobsena. Tak, tak, Wydawnictwo Poznańskie wznawia kultową serię wydawniczą, której przybywało na półkach Polaków w latach 1956-1990. To dobry moment, by zagościła i na Szwedzkiej półce. Zapraszam na cykl wpisów poświęconych tzw. „serii skandynawskiej” czy „serii ze statkiem”, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem pozycji szwedzkich autorów. Dziś Literatura szwedzka w datach, za tydzień – w liczbach!

 

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskichźródło: Owned by the author

 

1962 – w tym roku ukazała się pierwsza szwedzka książka w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, dopiero jako jej 18. pozycja. Była to „Darunga albo mleko wilczycy” Artura Lundkvista w tłumaczeniu Ireny Wyszomirskiej.

 

Lata 70. to złota era literatury szwedzkiej w „serii skandynawskiej”. Ukazało się tam wtedy aż 18 szwedzkich tytułów, w tym dzieła noblistów: „Droga do Klockrike” Harry’ego Martinsona (1972), „Zło. Kat, Karzeł, Mariamne” Pära Lagerkvista (1972), „Gösta Berling” Selmy Lagerlöf (1974) czy „Czasy jego wysokości” i „Powieść o Olofie” Eyvinda Johnsona.

 

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskichźródło: Owned by the author

 

Lata 80. również były dla szwedzkich autorów łaskawe. Przez tę dekadę w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukazało się 15 szwedzkich tytułów, w tym moi ulubieni „Emigranci” (1982) i „Imigranci” (1987) Vilhelma Moberga, „Dom Babel” (1984) i „Wyspa dzieci” (1986) Pera Christiana Jersilda oraz dwie antologie: poezji („W sali zwierciadeł: antologia poezji szwedzkiej 1928-1978” – 1980) i baśni („Zaczarowany dzban. Baśnie szwedzkie”  –  1983).

 

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskichźródło: Owned by the author

 

1990 to rok, w którym przestano wydawać Serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Literaturę szwedzką zamykają „Sztuki kameralne. Krystyna. Wierzyciele” Augusta Strindberga w przekładzie Zygmunta Łanowskiego.

 

16.12.2018 – data kolejnego wpisu z cyklu #Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich – Literatura szwedzka w liczbach! 🙂

 

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskichźródło: Owned by the author