Kjell Westö „Niebo w kolorze siarki”

 

To jedna z tych książek, po przeczytaniu których chce się biec ile sił w nogach przez słoneczny park. Albo zjechać na rowerze z górki i nie wciskać hamulców. Rozhuśtać się na huśtawce tak wysoko, by prawie sięgnąć nieba. Słowem – to książka, przy której chce się żyć!

 

niebo w kolorze siarki

 

Chłopiec z Helsinek

 

Tak chciałam napisać po pierwszych rozdziałach „Nieba w kolorze siarki”, w których autor opisuje dzieciństwo głównego bohatera. Trwają szalone lata muzyki pop, kolorowej telewizji, wypraw w kosmos i jaskrawych ciuchów. Chłopiec z Helsinek przyjeżdża z rodziną do letniego domu nad Zatoką Fińską, gdzie poznaje Alexa i Stellę – rodzeństwo, z którym zwiąże całe swoje dalsze życie.

Łatwo dałam się uwieść tej dziecięcej beztrosce, radosnemu odkrywaniu świata i ślepej wierze w przyszłość. W głowie przewijały mi się sceny z filmu „Boyhood” i „Beatlesów” Christensena. Zapomniałam, że ten stan nie może trwać wiecznie. Z biegiem lat życia trójki bohaterów niebo nad ich głowami traciło promienny kolor siarki na rzecz bardziej ponurych barw.

 

 

Wszystkie kolory nieba

 

Nie znaczy to, że powieść Kjella Westö straciła swój koloryt. Przeciwnie – im bardziej w świat bohaterów wkracza dorosłość, a życie staje się trudniejsze, tym bardziej chce się im towarzyszyć, podglądać ich czy wspierać. Autor bezbłędnie wykreował świat, w który można bez reszty się zanurzyć.

Jeśli chcecie jeszcze raz doświadczyć blasków i cieni dorastania, przeżyć zderzenie wielkiej miłości z małym życiem czy przemierzyć wyboistą ścieżkę pisarskiej kariery, wszystko to znajdziecie pod niebem szwedzkojęzycznych Finów.

 

 

Życie jest snem

 

„Niebo w kolorze siarki” to też wspaniałe studium działania ludzkiej pamięci, która bywa okrutnie zwodnicza. I trochę smutna refleksja nad tym, jak nierzeczywiste wydają nam się zdarzenia z własnej biografii wspominane po latach.

Znacie to dziwne wrażenie, kiedy nie wiadomo, czy coś się naprawdę wydarzyło, czy tylko nam przyśniło? Dorosły chłopiec z Helsinek jest w tej dziedzinie ekspertem.

 

niebo w kolorze siarki

 

Kjell Westö, Niebo w kolorze siarki, przeł. Katarzyna Tubylewicz, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2021.

Dziękuję za kolejny egzemplarz recenzencki z Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich.