HISTORIA SZWECJI Adam Kersten

Adam Kersten, Historia Szwecji, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1973.

TROCHĘ HISTORII

„Historia Szwecji” Adama Kerstena to jedna z pozycji serii wydawniczej „Historie krajów i narodów” wydawnictwa Ossolineum. Na tle innych książek tej serii pojawia się w obiegu dosyć rzadko. Razem z wydaną również przez wrocławskie wydawnictwo „Historią literatury szwedzkiej” Zenona Ciesielskiego stanowi zaś bardzo rzetelne kompendium wiedzy o dziejach Szwecji.

Adam Kersten - Historia Szwecji

Mimo szczerych chęci i początkowego zapału nie zdołałam jednak przeczytać jej do końca. „Historia Szwecji” to pozycja typowo podręcznikowa, napisana w starym, dobrym, choć nieco męczącym stylu dla czytelnika nieprzyzwyczajonego na co dzień do publikacji historycznych. Adam Kersten przedstawia historię Szwecji wszechstronnie i chronologicznie: od czasów prehistorycznych aż do lat 60. XX wieku. We wstępie sam jednak ubolewa nad tym, że to pozycja, w której fakty dominują nad refleksją.

Nie muszę chyba mówić, jak bardzo podoba mi się niebieska, płócienna oprawa „Historii Szwecji”, przy której obwoluta jest po prostu zbędna. Miło potrzymać tę książkę w ręku i mieć ją na półce z nadzieją, że w końcu znajdzie się czas i ochota, by przestudiować ją od deski do deski. Jestem przekonana, że warto to zrobić.