GENTLEMANI Klas Östergren

Klas Östergren, Gentlemani, przeł. Anna Topczewska, Studio Wydawnicze DodoEditor, Kraków 2010.

PEWIEN DŻENTELMEN

Boks, alkohol i poezja. „Gentlemani” przywodzą mi na myśli książki… Szczepana Twardocha 😀 To tylko moje skojarzenie, poprawcie mnie, jeśli zupełnie nieuprawnione. Poza tym wiem, że Klas Östergren jest autorem scenariusza filmu „Gentlemen”, w którym gra jeden z moich ulubionych szwedzkich aktorów, Sverrir Gudnason (ostatnio mogliśmy go zobaczyć w filmie „Borg/McEnroe”). Na tym niestety kończy się moja wiedza na temat powieści, która stoi zapomniana wśród innych książek.

Klas Östergren - Gentlemani

Na moim regale wyróżnia ją na pewno grzbiet, a właściwie jego brak. Ze sklejonych i zszytych brzegów kartek krzyczy nazwisko autora. Sposób wydania „Gentlemanów” jest bardzo ciekawy również z innego względu. Nie znam drugiej powieści, której tekst zaczynałby się na okładce. Brakuje też typowej strony tytułowej. Ta dobrze przemyślana surowość wydania bardzo mi się podoba.

A o czym są „Gentlemani”? To mroczna, momentami sensacyjna powieść o dwóch braciach z powojennego Sztokholmu. Książkę wydano w Szwecji w 1980 roku, gdzie zebrała bardzo przychylne recenzje. A Wy jakie macie doświadczenia z „Gentlemanami”?