DOJRZEWANIE BŁAZNA Jonas Gardell

Jonas Gardell, Dojrzewanie błazna, przeł. Iwona Jędrzejewska, Jacek Santorski & Co, Warszawa 2005.

O WYBACZANIU

„Dojrzewanie błazna” to niewielka powieść pisarza, scenarzysty, dramaturga i komika Jonasa Gardella, który kilka lat temu szczególnie zasłynął trylogią „Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek”. Autor przejmująco opisuje w niej społeczność szwedzkich homoseksualistów w latach 80. Główny bohater omawianej książki, Juha Lindström, również musi mierzyć się z wykluczeniem, samotnością i brakiem akceptacji przez otoczenie.

Jonas Gardell - Dojrzewanie błazna

Choć „Dojrzewanie błazna” czytałam lata temu (kiedy ukazywała się nieco zapomniana dziś seria „Literatura skandynawska” w wydawnictwie Jacka Santorskiego), dosyć dobrze pamiętam styl tej powieści. Gardell pisze prostymi, krótkimi zdaniami zgrupowanymi w niewielkich rozdziałach o wielkiej sile rażenia. Tytułowego błazna robi z siebie nastoletni chłopiec, próbując przypodobać się szkolnym kolegom, którzy go prześladują. Zapomina przy tym, że rani tych, którzy naprawdę go kochają. Po latach prosi ich o wybaczenie i przede wszystkim próbuje przebaczyć również sobie.

„Dojrzewanie błazna” to skromna, nienachalna książka o dziecięcych dramatach, które wpływają na całe dalsze życie. Bardzo uniwersalna, mądra powieść skłaniająca do refleksji o własnej przeszłości i o błędach, które przecież można jeszcze próbować naprawić. Obowiązkowa lektura dla rodziców i wszystkich tych, którzy na co dzień zapominają, jak to jest być dzieckiem – według Jonasa Gardella wcale nie tak łatwo.