AUGUST STRINDBERG Olof Lagercrantz

Olof Lagercrantz, August Strindberg, przeł. Ewa Aniela Krasińska i Zygmunt Łanowski, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1988.

WIELKI O WIELKIM

„Johan August Strindberg urodził się w Sztokholmie 22 stycznia 1849 roku”. Czy ktoś tak jeszcze zaczyna biografie? Dziś raczej nie, ale w czasach, kiedy powstawała monografia o życiu i twórczości Augusta Strindberga, tak właśnie się pisało. Książka ukazała się w Szwecji w 1979 roku, ale poprzedziło ją kilkadziesiąt lat badań i zbierania materiałów.

Olof Lagercrantz - August Strindberg

Dla Olofa Lagercrantza, wybitnego krytyka literackiego i eseisty, biografia pisarza nie była pierwszyzną. Wcześniej napisał m.in. monografie poświęcone Dantemu i Jamesowi Joyce’owi. W literackie ślady ojca poszedł David Lagercrantz, autor bestsellerowej biografii Zlatana Ibrahimovicia oraz kontynuacji sagi „Millennium” Stiega Larssona (spod jego pióra wyszła powieść „Co nas nie zabije” i „Mężczyzna, który gonił swój cień”).

Co o Auguście Strindbergu pisze Olof Lagercrantz? Autor odczarowuje wizerunek artysty jako mizogina i psychopaty. Opowiada o Strindbergu nie tylko jako o genialnym pisarzu, ale i człowieku uwikłanym w namiętności. Nie popada przy tym w dominujący w dzisiejszych biografiach plotkarski ton. Lagercrantz nie doszukuje się w życiu Strindberga sensacji, ale rzetelnie i rzeczowo opisuje jego przebieg i związek z twórczością.