ARCHITEKTURA SZWECJI Tadeusz Barucki

Tadeusz Barucki, Architektura Szwecji, Arkady, Warszawa 1989.

ARCHITEKTURA W PIGUŁCE

„Architektura Szwecji” to część „Małej Encyklopedii Architektury” wydawanej w latach 80. przez wydawnictwo Arkady. Autorem większości tomików tej serii jest Tadeusz Barucki, ceniony architekt i historyk sztuki. Co ciekawego napisał o szwedzkiej architekturze?

Tadeusz Barucki - Architektura Szwecji

Barucki przedstawia jej historię chronologicznie, zaczynając od grobowców, kamieni runicznych i prehistorycznych osad, a kończąc na otwartej 12 marca 1988 roku w Sztokholmie wystawie architektury socrealistycznej, w tym także polskiej. Część poświęcona architekturze współczesnej, XX-wiecznej zajmuje aż połowę objętości książki, co mnie osobiście bardzo cieszy. Widać w niej zamiłowanie autora do modernizmu, którego sam był przedstawicielem.

„Architektura Szwecji” jest bogato ilustrowana, co w przypadku tego typu publikacji zawsze stanowi zaletę. Jakość zdjęć niestety pozostawia wiele do życzenia, ale książce sprzed niemal 30 lat łatwo to wybaczyć. Jak na skrótowe ujęcie, pozycja ta jest naprawdę rzetelna. Na 150 stronach niewielkiego formatu dostajemy przegląd najważniejszych zjawisk w szwedzkiej architekturze popartych przykładami konkretnych realizacji. Czego chcieć więcej? Chyba tylko podobnej książki o architekturze po 1989 roku…